Sremska Mitrovica – Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se svake godine u periodu od 20. do 26. januara, sa ciljem razumevanja značaja redovnih pregleda i ranog otkrivanja ove bolesti kod žena
U okviru Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, koja se svake godine obeležava u periodu od 20. do 26. januara, Srpska medicinska zajednica nastoji da skrene pažnju na važnost preventivnih pregleda i ranog otkrivanja ove ozbiljne bolesti. Ovaj zdravstveni problem, koji je u porastu, pokušava se približiti ženskoj populaciji kroz niz aktivnosti i saveta od strane medicinske struke.
Dr Zoran Petrović, specijalista ginekologije i akušerstva Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici, govorio je o ovoj temi sa posebnim osvrtom na faktore rizika, načine lečenja i dostupne hirurške metode koje su na raspolaganju pacijentkinjama. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, karcinom grlića materice uzrokuje oko 12% svih malignih neoplazmi kod žena i drugi je po učestalosti maligni tumor ženskog reproduktivnog sistema na globalnom nivou.
Izbor terapijskog postupka planira se individualno za svaku pacijentkinju, u zavisnosti od različitih faktora, kao što su uzrast, opšte zdravstveno stanje, faktori koji se odnose na maligni tumor i ustanova u kojoj se lečenje sprovodi. Dr Petrović ističe da se hirurško lečenje primenjuje u početnim stadijumima bolesti kada je karcinom ograničen samo na grlić materice ili gornju trećinu vagine. U slučajevima kada se karcinom širi van grlića materice, na bočni parametrijum ili postoje metastaze u limfnim čvorovima, primenjuje se kombinovana terapija koja uključuje radioterapiju i hemoterapiju.
U Opštoj bolnici Sremska Mitrovica, operativne metode primenjuju se u početnim stadijumima karcinoma grlića materice, a lečenje je potpuno efikasno uz korišćenje elektrokoagulacije. Naša bolnica je potpuno spremna, i kadrovski i opremljena, da odgovori na broj pacijentkinja koje zahtevaju ovu vrstu hirurškog lečenja.
Dr Petrović dalje objašnjava da invazivni karcinom grlića materice može uspešno da se leči, jer ima dug preinvazivni period, što omogućava efikasan skrinning i lečenje promena koje prethode razvoju karcinoma. Faktori rizika za nastanak karcinoma grlića materice uključuju HPV infekciju, rano stupanje u seksualne odnose, veći broj seksualnih partnera, imunosupresivna oboljenja (kao što su HIV i stanje posle transplantacije), pušenje, loši socio-ekonomski uslovi života, porodična predispozicija i uzrast između 30 i 60 godina.
Prevencija i redovni pregledi imaju ključnu ulogu u otkrivanju raka grlića materice, a u Sremu postoji veoma uspešan skrinning program koji se sprovodi na nivou primarne zdravstvene zaštite. Skrinning podrazumeva pregled žena koje nemaju simptome kako bi se otkrile eventualne bolesti. Zbog dugog preklinickog perioda i lakog pristupa pregledu grlića materice, kao i efikasnosti Papanikolau testa, rak grlića materice je idealna bolest za skrinning.
Podaci pokazuju da među ženama koje su umrle od raka grlića materice, oko 80% nikada nije obavilo Papanikolau test. U populacijama u kojima je kvalitet zdravstvene zaštite visok i gde je obuhvaćenost žena skrinningom velika, učestalost invazivnog karcinoma smanjena je i do 90%.
The post Dr Zoran Petrović – Prevencija raka grlića materice: Ključni pregledi koji mogu spasiti život appeared first on Ozon Media.