Trenutna politička situacija u Srbiji izaziva duboke podele među građanima koji se suočavaju s protestima, blokadama i studentskim demonstracijama. Istovremeno, raste nezadovoljstvo zbog svakodnevnih ometanja života. Građani, iscrpljeni stalnim političkim tenzijama, traže stabilnost i prestanak podela.
S jedne strane, studenti i opozicija insistiraju na pravima i traže smene vlasti, dok s druge strane, veliki broj građana smatra da su protesti i blokade postali previše učestali i ometaju njihov svakodnevni život. „Mi nismo za bilo koju stranu, ali je jednostavno previše. Svakodnevne blokade i protesti umaraju ljude. Da li vi mislite da ćemo ovako nešto rešiti?“ – izjavljuje jedan građanin koji je želeo da ostane anoniman.
Mnogi smatraju da bi se problem mogao rešiti samo kroz konstruktivnu politiku i dijalog, ali trenutna podela u društvu čini to gotovo nemogućim. „Oni koji protestuju su odlučni, ali nije u redu napadati ljude koji žele da žive normalno. Uvek su isti ljudi koji blokiraju saobraćaj, a običan narod je previše umoran od svega ovoga“, kaže jedan građanin.
Mnogi koji su prethodno bili kritični prema vlasti sada se distanciraju od protesta i opozicije. „Iako nisam bio za Vučića, ovo što rade opozicija i studenti me je stvarno iznerviralo. Prevršili su svaku meru. Ne mogu da se saglasim sa tim da stalno izazivaju probleme, a ništa konkretno ne nude“, rekao je građanin koji je želeo da ostane anoniman.
Njegova izjava odražava promenu u mišljenju mnogih građana koji smatraju da trenutna vlast, uprkos kritikama, pruža bar neku stabilnost u trenutnoj situaciji. „Moram priznati da mi se sve više čini da je sve ovo postalo samo još jedan način da se politički profitira. I opozicija ima svoje simpatizere, ali na kraju – ko dobija od svega toga? Svi smo umorni“, dodala je J.G. iz Sremske Mitrovice.
Studenti, koji su često nosioci protesta, suočavaju se sa izazovima. Mnogi građani smatraju da su njihovi zahtevi opravdani, ali da način na koji se ostvaruju nije. „Mislim da studenti imaju pravo da traže promene, ali ne mogu da shvatim zašto su postali toliko agresivni. Svi imaju pravo na mišljenje, ali ovakvo ponašanje neće doprineti ničemu. Uostalom, ko će biti lideri ove zemlje sutra, ako su već sada podložni ovim pritiscima?“ – navodi još jedan građanin.
Dok se društvo bavi političkim pitanjima, u Sremskoj Mitrovici, konkretno u Gimnaziji, učenici i roditelji suočavaju se sa problemima u vezi sa obrazovnim sistemom. Nakon što je doneta odluka o obaveznoj onlajn nastavi, nastavnici se suočavaju s problemima neorganizovanosti i nerazumljivih rasporeda. Mnogi nastavnici ne održavaju nastavu redovno, a rasporedi nisu jasni ni za učenike, ni za njihove roditelje.
„Zadnji put su nas obavestili da će nastava biti onlajn, ali niko nije objasnio kada i kako. Učenici se nerviraju jer ne znaju kada tačno treba da se uključe, a mnogi nastavnici nisu redovno prisutni“, kaže jedan roditelj čije dete pohađa prvi razred ove škole.
Na Viber grupama razrednih starešina i roditelja Gimnazije, već nekoliko dana traju rasprave. Od nastavnika se traži stav i rešenje problema nastave, ali kako kažu neki od roditelja, nastavnici se uglavnom ograđuju, poručujući: „Ne mogu da vijam po školi nastavnike i tražim da šalju rasporede“ ili se stalno napominje situacija u Srbiji, a niko se ne pita šta sa mladim đacima.
U kontekstu trenutnih političkih događanja, novinarstvo u Srbiji se suočava sa ozbiljnim izazovima. Mediji i novinari sve češće postaju deo političkih polarizacija, a objektivnost postaje teško dostižna. S jedne strane, postoje mediji koji su bliski vlastima i podržavaju aktuelnu politiku, dok s druge strane, opozicioni mediji otvoreno kritikuju vlast.
Društvene mreže, kao glavna platforma za diskusiju, još više pogoršavaju situaciju, jer postaju prostor za polarizovane stavove. Mediji i novinari koji izveštavaju o protestima ili političkoj situaciji često su pod pritiscima, jer svaki stav, pa i najmanje odstupanje od dominantnog mišljenja, može dovesti do napada na društvenim mrežama.
The post Politika, protesti i problemi u obrazovanju: Kako trenutna situacija utiče na svakodnevni život građana appeared first on Ozon Media.