Kad (ne) treba zvati policiju nakon saobraćajne nezgode
Ozon Media

Prošle godine, 2024, u Srbiji je registrovano 32.274 saobraćajnih nezgoda. Mnogi ne znaju proceduru šta da urade kada dođe do saobraćajne nezgode. Često, kada dođe i do lakšeg sudara u kojem niko nije povređen, uplašeni vozači odlučuju da pozovu policiju. Međutim, nije u svim situacijama neophodno da policija izađe na teren. Postavlja se pitanje kada učesnici saobraćajne nezgode mogu sami da reaguju bez pozivanja policije, a kada je obavezno da je pozovu.

Ono što je jako važno je pribranost u takvim situacijama koje su uvek izazvane iznenadnim opasnostima.

Najpre je najbitnije u tom momentu proveriti da li ima povređenih, a onda se uveriti da li bezbedno može da se napusti vozilo kako bi se preduzeli drugi koraci.

U situacijama kada nema povređenih, a materijalna šteta je manja, učesnici saobraćajne nezgode mogu popuniti takozvani evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, bez pozivanja policije.

Šta je evropski izveštaj?

Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi je standardizovani obrazac koji vozači u Srbiji i drugim evropskim zemljama koriste za zajedničko dokumentovanje saobraćajne nezgode. Ovaj izveštaj se koristi kada:

  • Nema povređenih osoba,
  • Postoji manja materijalna šteta,
  • Učesnici se slažu oko okolnosti i odgovornosti,
  • Učesnici nisu pod uticajem alkohola ili psihoaktivnih supstanci,
  • Nisu prekršili druge zakone (npr. vožnja bez dozvole).

Evropski izveštaj je formular koji se popunjava rukom, u dva primerka – jedan zadržava svaki vozač. Sadrži podatke o vozilima, vozačima, okolnostima nezgode, skicu događaja, izjave i potpise obe strane. Može se dobiti besplatno u osiguravajućim kućama i preporučuje se da se uvek nosi u vozilu.

Najvažnije je da obe strane potpišu izveštaj, jer jedino tada osiguranje može da ga koristi za rešavanje odštetnog zahteva.

Mnogi vozači ne znaju proceduru šta da urade kada dođe do saobraćajne nezgode.

Nekada ne mogu da se dogovore oko toga ko je kriv u toj saobraćajnoj nezgodi.

Učesnici saobraćajne nezgode mogu sami da popune evropski izveštaj ukoliko je u pitanju manja materijalna šteta nakon koje svako od učesnika može da nastavi svoje kretanje i ako funkcionišu svi elementi bezbednosti, kao što su signalizacija i sklopovi za upravljanje.

To podrazumeva slučajeve kada učesnici nezgode nisu upravljali pod uticajem alkohola i psihoaktivnih supstanci ili bez odgovarajuće kategorije, ili u zaštitnoj meri zabrane.

Ukoliko postoji bilo kakva sumnja, jedan od učesnika je obavezan da pozove policiju.

Kada je obavezno pozvati policiju?

Ukoliko ne postoji saglasnost između učesnika o odgovornosti za nezgodu, policija mora biti pozvana. Takođe, prisustvo policije je obavezno:

  • Ako ima povređenih,
  • Ako je oštećen neki treći objekat ili vozilo,
  • Ako je u nezgodi učestvovalo rent-a-kar ili tuđe vozilo,
  • Ako postoji sumnja na vožnju pod dejstvom alkohola ili bez dozvole.

U tim situacijama policija dolazi na lice mesta, vrši uviđaj, alkotestiranje i ako je moguće pomaže u popunjavanju evropskog izveštaja. Ukoliko su svi uslovi ispunjeni, izbegava se podnošenje prekršajne prijave i sudski postupak.

Evropski izveštaj je praktičan i efikasan način da se manji incidenti reše brzo i bez dodatnih komplikacija. Zbog toga je važno da svaki vozač zna kada i kako da ga pravilno koristi.

The post Kad (ne) treba zvati policiju nakon saobraćajne nezgode appeared first on Ozon Media.

.. nastavite čitanje ...