Sremska Mitrovica – U četvrtak, 10. aprila 2025. godine, Čitaonica Biblioteke „Gligorije Vozarović“ u Sremskoj Mitrovici bila je domaćin jedinstvene promocije književnog stvaralaštva Nataše Terzić. Program je okupio ljubitelje književnosti, a događaj je obeležen bogatim umetničkim sadržajem i značajnim prisustvom domaćih i stručnih ličnosti.
Program uz učešće autorke i recenzenta
Promociju je otvorila autorka Nataša Terzić, koja je prisutne uputila na ključne teme svog književnog stvaralaštva. Pored nje, u programu je učestvovala i Marija Kolašinac, diplomirani profesor skandinavskih jezika i književnosti, koja je u svojstvu recenzenta predstavila duboku analizu Terzićinog književnog stvaralaštva.
Etno grupa „Hram“ i anđeoski glasovi
Umetnički deo programa obogatio je nastup Etno grupe „Hram“ iz Laćarka, koja je mitrovačkoj publici predstavila tri pesme: Sveta zemlja srpska, Crven cvete i Hriste Bože. Ovaj pečat narodnog melosa, koji je podsećao na srpske korene i tradiciju, još više je došao do izražaja kroz nastup triju talentovanih devojaka: Anastasije Radišić, Nikoline Jovančević i Dejene Štrbački. Njihovi anđeoski glasovi oduševili su publiku, savršeno upotpunjujući priču o sudbini srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, koju je Nataša Terzić ispričala u svojim delima.
Program je moderirala bibliotekarka Jelena Šuljmanac Milošević, koja je svojim duhovitim i prijatnim pristupom dodatno ulepšala atmosferu događaja.
Nataša Terzić – književnica sa posebnom temom
Nataša Terzić, književnica koja je u savremenu srpsku književnost ušla romanom Podruga, otkriva duboke i često zapostavljene teme kroz svoja dela. Podruga, roman koji je nedavno štampan u trećem izdanju, bavi se sudbinom srpske žene na Metohiji između dva rata, u prvoj polovini 20. veka. Terzić nas uvodi u gotovo zaboravljeni običaj „podruge“, koji je bio prisutan u srpskom narodu, a došao je iz drugih kultura i tradicija. Ovaj običaj imao je cilj očuvanje porodičnog ognjišta kroz obavezno rođenje muškog naslednika.
Zbirka priča i legendi Nasleđe predaka, objavljena 2024. godine, još je jedno značajno delo ove autorke, koje verno prikazuje život seoskog stanovništva na Kosovu i Metohiji. Terzić kroz svoje pripovetke otkriva karaktere ljudi, težak rad, političke podele, ali i surovost prirode, koja, uprkos svemu, nosi svoju lepotu. Ova dela čine svež i važan doprinos srpskoj književnosti, posebno jer se retko bave životom seoskog stanovništva na Kosovu u periodu prve polovine 20. veka.
Srem – novi zavičaj Nataše Terzić
Delo Nataše Terzić pronašlo je put do čitalaca u Sremu, koji je sada i njen novi zavičaj. Domaća publika u Sremskoj Mitrovici sa velikim je interesovanjem pratila promociju i aktivno učestvovala u diskusiji o pomenutim delima, pružajući podršku autorki i njeno stvaralaštvo. Diskusija je bila bogata, a publika je istakla značaj Terzićinih dela u savremenoj književnosti.
Zajedno u ljubavi prema književnosti i tradiciji
Promocija Nataše Terzić bila je više od književnog događaja; bila je podsećanje na važnost očuvanja srpskog kulturnog nasleđa, na duhovnu snagu naroda, i na to koliko književnost može da poveže ljude kroz umetnost. Svi prisutni su sa oduševljenjem ispratili ovaj događaj, još jednom potvrđujući da književnost ima moć da pokrene srca i otvori prozore za nova saznanja.
The post Održana promocija književnog stvaralaštva Nataše Terzić u Sremskoj Mitrovici appeared first on Ozon Media.