Kako izračunati visinu svoje penzije?
Ozon Media

Mnoge građane Srbije zanima kako da izračunaju visinu svoje buduće penzije. Visina penzije zavisi od nekoliko faktora, među kojima su penzijski staž, uplaćeni doprinosi, ali i godine rada i visina zarada. Na osnovu ovih parametara, mogu se izračunati konkretni iznosi penzija, bilo da je u pitanju starosna, invalidska ili porodična penzija.

Kao osnovni kriterijum za obračun služi penzijski staž i zarade. U praksi, visina penzije se najpre obračunava pomoću tzv. ličnog koeficijenta, koji se formira u odnosu na uplaćene doprinose i prosečnu zaradu u zemlji. Ovaj koeficijent se računa za svaku kalendarsku godinu počevši od 1. januara 1970. godine. Maksimalni lični koeficijent je 5, a zbir svih koeficijenata u celokupnom radnom veku ne može biti veći od 3,8.

Od 1. januara 1970. godine u bivšoj Jugoslaviji, a potom i u Srbiji, počinje primena sistema koji omogućava obavezno penzijsko osiguranje za sve zaposlene. Ovaj datum je postavljen kao referentna tačka jer je od tada počeo sistematski obračun uplaćenih doprinosa za penzijsko osiguranje, koji je postao osnova za izračunavanje visine penzije.

Nakon što se izračunaju lični koeficijenti, oni se pomnože sa ukupno ostvarenom penzijskom stažom i opštim bodom, koji predstavlja fiksni iznos i usklađuje se sa penzijom.

Proverite da li su vam uplaćeni svi doprinosi

Da biste proverili da li su svi vaši doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje uplaćeni, možete koristiti nekoliko opcija:

  1. Online uvid u stanje penzijskog staža i doprinosa – Na sajtu Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (RFZO), osiguranici mogu proveriti svoj penzijski staž i uplaćene doprinose. Potrebno je prijaviti se koristeći svoj matični broj i šifru, koju možete dobiti putem šaltera u najbližoj filijali RFZO.
  2. Obratite se filijali RFZO – Ako nemate pristup internetu ili imate problema sa elektronskom uslugom, možete se direktno obratiti najbližoj filijali Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje. Oni će vam pružiti uvid u vaše uplate doprinosa i penzijski staž.
  3. Provera na temelju platnih listi – Osim službenih evidencija, uplatama doprinosa može se pratiti i preko vaših platnih listi. Svaka uplata koju je poslodavac izvršio u ime zaposlenog za penzijsko osiguranje treba biti jasno označena na platnoj listi. Ako uočite greške ili propuste, možete se obratiti poslodavcu ili direktno RFZO-u.

Žene imaju povoljnije uslove. Naime, njihov staž se uvećava u određenom procentu, čime se visina njihove penzije može povećati u odnosu na muške osiguranike. Takođe, maksimalni penzijski staž za obračun penzije iznosi 45 godina.

Prevremena penzija – za sve koji odluče da u penziju odu pre vremena, iznos penzije biće umanjen za 0,34% za svaki mesec ranijeg odlaska, pri čemu je maksimalno umanjenje 20,4%. Ovaj korak je važan za sve koji razmatraju opciju prevremene penzije.

Invalidska penzija se obračunava na isti način kao i starosna, ali se prilikom obračuna uvažava i dodatni staž, zavisno od godine života i pola osiguranika. Ako je invalidnost nastala usled povrede na radu ili profesionalne bolesti, koristi se punih 40 godina penzijskog staža.

Porodična penzija zavisi od penzije umrlog osiguranika i određuje se u procentima. Za jednog člana porodice iznosi 70%, za dvoje članova 80%, za tri člana 90%, a za četiri i više članova 100%.

Na kraju, ako penzija osiguranika bude manja od zakonom utvrđenog minimuma, isplaćuje se najniži iznos penzije, koji zavisi od kategorije osiguranika i njegovog penzijskog staža. Takođe, korisnici koji primaju inostrane penzije mogu ostvariti pravo na razliku do najniže penzije, ukoliko zbir svih penzija bude manji od ovog minimuma.

Relevantni zakoni i propisi

  • Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju (Službeni glasnik RS, br. 34/03, 65/04, 84/04, 85/05, 101/05, 63/06, 5/09, 12/09, 5/10, 101/10, 32/13, 93/14, 102/14, 113/15, 40/16, 113/17, 40/18, 41/19, 93/19, 113/19, 17/20) – Ovaj zakon je osnovni propis koji reguliše prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja u Srbiji, uključujući prava na starosne, invalidske i porodične penzije.
  • Zakon o iznosu najniže penzije – Ovaj zakon utvrđuje minimum penzije koji korisnici mogu primiti, kao i pravila za isplatu najniže penzije, koja zavisi od kategorije osiguranika i njegovog penzijskog staža.
  • Zakon o radu (Službeni glasnik RS, br. 24/05, 61/05, 54/09, 32/13, 75/14, 13/15, 113/17, 41/18, 113/19, 3/20) – Ovaj zakon reguliše uslove zapošljavanja i rada, uključujući obaveze u pogledu uplate doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.
  • Zakon o izmenama i dopunama Zakona o penzijama i invalidskom osiguranju (Službeni glasnik RS, br. 113/14, 44/15, 113/17) – Ovaj zakon predviđa izmene i dopune u vezi sa obračunom i isplatom penzija, uključujući uvođenje novih metoda za izračunavanje visine penzije, kao što je uvođenje ličnog koeficijenta i bodova.

Ako ste zabrinuti zbog visine svoje buduće penzije, sada znate kako da izračunate svoj lični koeficijent, šta sve utiče na iznos penzije i kako da se pripremite za mirnu starost, u skladu sa zakonodavstvom Republike Srbije.

The post Kako izračunati visinu svoje penzije? appeared first on Ozon Media.

.. nastavite čitanje ...