Postupak može da potraje, ali građani imaju pravo da traže naknadu štete – čak i kada je u pitanju rupa ili kamenje na kolovozu.
Koliko puta ste naleteli na rupu na putu i pomislili: „Ko će mi ovo platiti?“ Dobra vest je da – neko mora! Iako procedura nije jednostavna, jasno je propisano ko je odgovoran za oštećenje automobila usled lošeg stanja puta, a evo i kako da ostvarite svoja prava.
Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, svi putevi moraju biti bezbedni za saobraćaj. Ukoliko nisu, a nisu adekvatno obeleženi ili zatvoreni – odgovornost snosi upravljač puta:
Pravo na naknadu štete dodatno se zasniva i na Zakonu o obligacionim odnosima, član 156, koji predviđa odgovornost za štetu usled opasne stvari ili delatnosti – a neodržan put upravo to predstavlja.
Nadležno preduzeće ima zakonsku obavezu da odgovori na vaš zahtev. Ukoliko priznaju odgovornost, mogu vam direktno nadoknaditi štetu ili vas uputiti na osiguranje. Rok za odgovor nije strogo definisan, ali se savetuje da se ponovo obratite ukoliko u roku od 30 dana ne dobijete nikakav odgovor.
Ako vaš zahtev bude odbijen, sledeći korak je tužba – pokretanje sudskog postupka za naknadu štete. Ovi postupci mogu potrajati, ali ako imate kompletnu dokumentaciju, imate dobre šanse da dobijete parnicu.
Zahtev za naknadu štete morate podneti najkasnije u roku od tri godine od dana kada je šteta nastala.
The post Evo kako da naplatite štetu ako vam rupa na putu ošteti vozilo! appeared first on Ozon Media.