Prema informacijama objavljenim na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), osnovica dnevne novčane naknade za nezaposlene P broj 0070-40-2/2025 od 16. januara 2025. godine, osnovica za dnevnu novčanu naknadu iznosi 1.407 dinara, Na osnovu ove osnovice, najniži mesečni iznos novčane naknade je 31.503 dinara, dok je najviši 73.029 dinara.
Rešenjem o priznavanju prava na naknadu utvrđuje se mesečni iznos za onaj broj kalendarskih dana za koji se pravo ostvaruje u tom mesecu. Svako rešenje sadrži detaljan opis postupka utvrđivanja visine novčane naknade.
Visina novčane naknade zavisi od ličnog koeficijenta, koji se izračunava deljenjem ukupne zarade u poslednjih 12 meseci sa prosečnom godišnjom zaradom u Srbiji.
Nakon utvrđivanja ličnog koeficijenta, isti se množi sa osnovicom dnevne novčane naknade (1.407 dinara) kako bi se dobio iznos dnevne naknade. Za tačan mesečni iznos, ovaj iznos se množi sa brojem dana u mesecu.
Zakon predviđa najniži i najviši mesečni iznos novčane naknade. Trenutno, najniži mesečni iznos je 31.503 dinara (20.697,47 dinara neto), dok najviši iznos iznosi 73.029 dinara (47.980,05 dinara neto).
Pri utvrđivanju visine naknade vrši se upoređivanje dnevnog iznosa sa najnižim i najvišim zakonskim iznosom. Korisnici dobijaju ili utvrđeni iznos naknade, ili najniži, odnosno najviši zakonski iznos, zavisno od broja kalendarskih dana u mesecu.
Da bi se ostvarilo pravo na novčanu naknadu, potrebno je prijaviti se u Nacionalnu službu za zapošljavanje i podneti potrebnu dokumentaciju.
Rešenje o priznavanju prava sadrži „bruto“ iznos naknade, koji uključuje doprinose za zdravstveno (10,3%) i penzijsko i invalidsko osiguranje (24%). Korisnicima se na račun uplaćuje iznos umanjen za ove doprinose.
Kako ostvariti pravo na novčanu nadoknadu – nezaposlena lica. Važno je da nezaposlena lica podnesu zahtev u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja, kako se nadoknada ne bi smanjila za dane kada nisu podneli zahtev. Nezaposlenom pripada novčana naknada od prvog dana od dana prestanka obaveznog osiguranja, ako podnese zahtev Nacionalnoj službi za zapošljavanje u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja.
Pravo na novčanu naknadu ima nezaposleno lice koje je bilo obavezno osigurano 12 meseci neprekidno ili sa prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid osiguranja kraći od 30 dana.
Gde se prijaviti?
Prijavljivanje za nadoknade se vrši u Nacionalnoj službi za zapošljavanje , obavlja se lično, u organizacionim jedinicama NSZ, prema mestu prebivališta, odnosno mestu rada ili prestanka radnog odnosa, ako u tom mestu imate boravište.
Ovo pravo ostvaruje se u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, a po osnovu:
Pravo na novčanu naknadu ne može da ostvari zaposleni kome je radni odnos prestao njegovom voljom ili krivicom. Posle prestanka radnog odnosa iz ovog razloga potrebno je ponovo ostvariti minimalni staž osiguranja od 12 meseci neprekidno ili 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci.
Osnovna dokumentacija za prijavljivanje:
Nezaposlenom pripada novčana naknada od prvog dana od dana prestanka obaveznog osiguranja, ako podnese zahtev Nacionalnoj službi za zapošljavanje u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja. Nezaposlenom koji podnese zahtev po isteku roka od 30 dana, novčana naknada pripada od dana podnošenja zahteva. Pravo na novčanu naknadu nema nezaposleni koji podnese zahtev po isteku vremena za koje bi mu pravo na novčanu naknadu pripadalo.
Novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom tri meseca, ako ima staž osiguranja od jedne do pet godina, šest meseci ukoliko ima staž od pet do 15 godina, devet meseci za staž osiguranja od 15 do 25 godina i 12 meseci ukoliko je staž osiguranja duži od 25 godina.
The post Ko može i kako se prijaviti za naknadu za nezaposlene? appeared first on Ozon Media.