Građani Srbije koji se odluče za prevremeno penzionisanje već godinama snose teret trajnog umanjenja svojih mesečnih primanja, što se kolokvijalno naziva – penalima. Ova mera, uvedena sa ciljem da se podstakne kasnije penzionisanje i očuva stabilnost penzionog fonda, sve je češće na meti kritika, kako penzionera tako i sindikata. Ključno pitanje koje se sve češće postavlja u javnosti glasi – da li će penali za prevremeno penzionisanje konačno biti ukinuti?
Penali predstavljaju trajno umanjenje penzije za one koji se odluče da u penziju odu pre propisanih godina života – trenutno 65 za muškarce i 63 za žene (sa tendencijom porasta). Za svaki mesec ranijeg odlaska u penziju, penzija se umanjuje za 0,34 odsto, a maksimalno do 20,4 odsto. To znači da neko ko ode u penziju četiri godine ranije može imati penziju i petinu manju – zauvek.
Sindikalne organizacije i udruženja penzionera već godinama traže ukidanje ili makar ublažavanje penala, uz argument da ljudi često nemaju izbora – zdravlje, gubitak posla u poznim godinama ili briga o bolesnim članovima porodice primoravaju ih da napuste tržište rada ranije.
Predlog da se penali ukinu ili vremenski ograniče, posebno za one sa punim stažom (najmanje 40 godina), sve češće se pominje i u Narodnoj skupštini. Početkom 2025. godine, u parlamentu je formirana radna grupa koja razmatra moguće izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ne isključuje mogućnost izmene propisa, ali ističe da bi ukidanje penala imalo ozbiljan fiskalni uticaj. Kako nezvanično saznajemo, u razmatranju su tri moguća scenarija:
Mnogi građani, naročito oni koji rade teške fizičke poslove, smatraju da je krajnje nepravedno da posle 40 i više godina rada budu kažnjeni što ne mogu dočekati penziju u punom obimu. “Ne ide da cela penzija do kraja života bude manja samo zato što si otišao godinu ili dve ranije, a ceo život si radio i plaćao doprinose,” kaže Milovan (62), bivši građevinski radnik iz Sremske Mitrovice.
Da li će penali za prevremeno penzionisanje biti ukinuti ili makar ublaženi zavisiće pre svega od političke volje i budžetskih mogućnosti. Ipak, pojačan pritisak javnosti i sve češće inicijative sindikata i narodnih poslanika ukazuju da bi 2025. godina mogla doneti prve konkretne pomake u ovom pravcu.
The post Da li će penali za prevremeno penzionisanje konačno biti ukinuti? appeared first on Ozon Media.