Sremska Mitrovica – Izložba pod nazivom „Zaštitna arheološka istraživanja u Sremu 2016-2023. godine“ ima za cilj da predstavi rezultate obimnih arheoloških istraživanja sprovedenih u poslednjih sedam godina. Ova izložba je osmišljena ne samo za stručnu, već i za širu javnost, kako bi se predstavili značajni nalazi i otkrića koja su proizašla iz različitih arheoloških iskopavanja u Sremu.
Izložba se fokusira na interpretaciju istraživanja određenih lokaliteta, kao i stručnu obradu pokretnih arheoloških nalaza, nastojeći da ih poveže sa kontekstom iz kojeg potiču. Prvi put, veliki broj ovih nalaza, uključujući 579 pažljivo odabranih predmeta, biće izložen i prezentovan javnosti.
Kroz šest poglavlja, katalog prati koncept izložbe, a u prvom poglavlju pažnja je posvećena Sirmijumu, antičkom gradu, sa novim podacima koji popunjavaju nedostajuće topografske podatke. Pored toga, prikazani su i podaci prethodnih istraživanja, čime se obezbeđuje čvrsta osnova za buduće planove za istraživanje Sirmijuma.
Drugi deo izložbe fokusira se na lokalitet „Zidine“ (ili Širigrad) u Mačvanskoj Mitrovici, koji je jedan od najznačajnijih arheoloških lokaliteta Sirimijuma, a koji je poslednjih decenija bio zanemaren. Treće poglavlje bavi se lokalitetom „Gradina“ (Rittium) u Surduku, koji je deo projekta „Granica Rimskog carstva – dunavski Limes“, a jedini je među svim istraživanim lokalitetima koji su bili predmet sistematskih arheoloških iskopavanja.
Četvrto poglavlje izložbe istražuje lokalitet Ograde u Višnjićevu, sa ostacima srednjovekovne crkve i pripadajućom nekropolom. Ovi nalazi pružaju značajne informacije za proučavanje poznosrednjovekovne crkvene arhitekture, a posebno o slojevitosti kulturnog nasleđa Vojvodine.
Naredno poglavlje posvećeno je zaštitnim arheološkim istraživanjima sprovedenim na trasi gasovoda u naselju Kupinovo, koja su pružila nove podatke o podgrađu srednjovekovnog utvrđenja Kupinik. Poslednje poglavlje prikazuje praistorijske lokalitete Ronđov vrtlog u Kuzminu i Budakovac u Irigu.
Svi ovi nalazi i arheološki lokaliteti svedoče o izuzetnom kulturnom bogatstvu i istorijskom značaju ovog područja. Kroz ovakve istraživačke projekte i zaštitu kulturnog nasleđa, možemo bolje razumeti prošlost, ali i osigurati očuvanje kulturnog pejzaža za buduće generacije.
Zahvalnost za realizaciju ovih istraživanja dugujemo mnogim stručnjacima, kao i investitorima koji su uvažili značaj arheoloških istraživanja. Posebnu zahvalnost izražavamo Ministarstvu kulture, Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, kao i svim institucijama koje su omogućile realizaciju ovog projekta.
Biljana Lučić
The post Izložba „Zaštitna arheološka istraživanja u Sremu 2016-2023. godine“ – Sintetizovanje i prezentovanje arheoloških otkrića appeared first on Ozon Media.