Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja (ZOBS) u Srbiji, ne postoji specifičan propis koji zabranjuje vožnju u papučama, japankama ili sličnoj obući. Međutim, vožnja u neprikladnoj obući može biti smatrana za vožnju na način koji ugrožava bezbednost saobraćaja. Ukoliko vozač izazove saobraćajnu nesreću i dokaže se da je neprikladna obuća bila uzrok, može biti kažnjen, i to u skladu sa opštim pravilima o saobraćaju. U tom kontekstu, vozači mogu biti kažnjeni za vožnju na način koji ugrožava bezbednost, iako sama obuća nije zabranjena. Kazna za ovakvo ponašanje može iznositi od 10.000 do 20.000 dinara, kao i zabranu vožnje do šest meseci. U slučaju teških nesreća, posebno onih sa smrtnim ishodom, kazne mogu biti mnogo ozbiljnije, pa čak i zatvorska kazna do osam godina, ukoliko se dokaže da je neprikladna obuća bila uzrok nesreće.
Dakle, iako nije eksplicitno zabranjeno voziti u papučama, postoje situacije u kojima neprikladna obuća može dovesti do kazni ili odgovornosti vozača.
Mnogi vozači veruju da je vožnja u papučama ili japankama zabranjena, ali da li je to zaista tačno? Iako se često pretpostavlja da postoje striktna pravila koja regulišu obuću vozača, Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS) zapravo ne propisuje konkretno šta sme ili ne sme da se nosi prilikom vožnje.
Naime, domaći zakon ne zabranjuje vožnju u papučama ili sličnoj obući, ali to ne znači da je vožnja u ovakvim cipelama u potpunosti bez rizika. U slučaju da vozač bude uključen u saobraćajnu nezgodu, može biti kažnjen, ali to zavisi od procene policajca koji utvrđuje uzrok nesreće. Dakle, vozač može biti odgovoran za nesreću ako se dokaže da je neprikladna obuća bila uzrok gubitka kontrole nad vozilom.
Iako je u vrelim letnjim danima možda najprirodnije skočiti u auto u papučama, važno je razmisliti o bezbednosti. Papuče i japanke, koje nemaju stabilnost kao obične cipele, mogu uzrokovati probleme. Na primer, noga može skliznuti u obući, što može smanjiti efikasnost u pritiskanju kočnice u hitnim situacijama. Takođe, postoji mogućnost da papuča zaglavi ispod pedala, što može uzrokovati ozbiljne nesreće.
Tehnički, vožnja u papučama nije zabranjena zakonom, ali ako vozač izazove saobraćajnu nesreću zbog toga što mu je papuča zapela za pedalu gasa ili kočnice, može biti odgovoran za svoj postupak. Iako neće biti kažnjen samo zato što vozi u papučama, vozači u Srbiji moraju biti svesni da bi mogli biti kažnjeni ako se dokaže da njihova obuća ugrožava bezbednost saobraćaja. Kazna za vožnju na način koji ugrožava bezbednost može biti novčana i iznositi od 10.000 do 20.000 dinara, a moguće je izreći i zabranu vožnje od 1 do 6 meseci.
U najtežim slučajevima, ako vozač izazove nesreću sa smrtnim ishodom, kazna može biti i do osam godina zatvora. Tako da, iako vožnja u papučama nije zabranjena, svakako nije preporučljiva zbog potencijalnih opasnosti.
Kaznu možda nećete dobiti odmah zbog obuće, ali da li ste spremni da preuzmete odgovornost za potencijalne posledice? Bezbednost bi trebalo da bude na prvom mestu, pa je možda bolje da za volan uvek obujete obuću koja vam omogućava sigurnu kontrolu nad vozilom.
The post Vožnja u papučama: Da li je zaista zabranjena i koliko je opasna? appeared first on Ozon Media.