Dok se vanredni parlamentarni izbori i dalje najavljuju bez konačne potvrde, a opozicija vaga između podrške protestima i izlaska na birališta, valja podsetiti na jedan često zaboravljen, ali ključan aspekt političke borbe u Srbiji – novac.
Jer, kako pokazuju podaci, stranke se u izbornoj kampanji ne bore samo za poslanička mesta – oni se bore i za deo kolača iz budžeta, vredan milione evra godišnje.
Prema važećem Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, donetom 2022. godine, parlamentarne stranke u Srbiji imaju pravo na redovno finansiranje iz republičkog budžeta. Godišnje im se izdvaja 0,105 odsto svih poreskih prihoda, što znači da ukupan iznos varira u zavisnosti od stanja u državnoj kasi.
Za 2025. godinu, kako stoji u Zakonu o budžetu, za stranke je opredeljeno 2.084.355.000 dinara, što je oko 17,8 miliona evra. Kada se podeli na mesece, to znači da se iz budžeta u partijsku kasu uliva oko 1,4 miliona evra mesečno. Računica pokazuje da to u proseku iznosi blizu 6.000 evra mesečno po svakom narodnom poslaniku – i to mimo njihovih plata i drugih privilegija.
U obračun ne ulazi novac iz lokalnih i pokrajinskih budžeta, koji se takođe odvaja za političke aktivnosti, a dodatno zavisi od opštine do opštine, piše Insajder.
Prema podacima Transparentnosti Srbija, raspodela novca za ovu godinu izgleda ovako:
Ovi iznosi se odnose isključivo na republički nivo i određuju se prema rezultatima na izborima – zbirno za koalicije, dok se unutrašnja raspodela reguliše njihovim dogovorima.
Iako deluje kao da se opozicija stalno žali na nedostatak sredstava, iznosi iz budžeta su iz godine u godinu – rasli.
Uprkos tome, mnogi opozicioni lideri tvrde da novca – nema dovoljno.
Ceo tekst pročitajte OVDE
The post Kampanja za mandate, ali i za milione: Kako stranke u Srbiji mesečno zarađuju iz budžeta appeared first on Ozon Media.