Za mnoge građane koji ostanu bez posla, novčana naknada koju isplaćuje Nacionalna služba za zapošljavanje predstavlja važnu, i često jedinu, finansijsku podršku u periodu traženja novog zaposlenja. Međutim, ova pomoć nije bezuslovna – da bi je neko dobio, mora ispuniti niz zahteva i poštovati stroga pravila.
Pravo na naknadu imaju samo oni koji su prethodno bili zaposleni i za koje su uplaćivani doprinosi najmanje 12 meseci u poslednjih 18. To znači da naknada nije namenjena građanima koji nikada nisu radili ili su radili “na crno”. Uz to, važno je da se nezaposlena osoba prijavi NSZ-u najkasnije 30 dana od dana prestanka radnog odnosa – jer u suprotnom, gubi deo naknade ili celo pravo na nju.
Iako se naziva “naknada za nezaposlene”, uslov da bi se ona dobijala je da osoba bude aktivna u traženju posla. To znači da mora redovno dolaziti na razgovore u NSZ, prihvatati ponuđena radna mesta i učestvovati u programima koje NSZ nudi. Ukoliko neko odbije ponudu za posao bez opravdanja – može ostati bez pomoći.
Trajanje isplate zavisi od toga koliko je dugo osoba radila. Za one sa najmanje godinu dana staža – naknada se isplaćuje tri meseca, dok oni sa više od 25 godina osiguranja mogu primati pomoć do godinu dana. Iznos naknade se računa kao 50% prosečne zarade koju je radnik imao u poslednjih šest meseci pre prestanka posla – ali ne može biti viša od 160% niti niža od 80% minimalne zarade.
Osnovica za utvrđivanje visine novčane naknade jeste prosečna zarada, odnosno plata ili naknada zarade nezaposlenog u skladu sa zakonom u poslednjih šest meseci koji prethode mesecu u kojem je prestao radni odnos, odnosno osiguranje. Novčana naknada utvrđuje se u visini od 50 odsto osnovice utvrđene zakonom. Novčana naknada ne može biti viša od 160 odsto niti niža od 80 minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu za mesec u kojem se vrši isplata novčane naknade.
Prijava se podnosi lično, uz ličnu kartu, potvrdu o završenoj školi i dokument kojim se dokazuje prestanak radnog odnosa. Zahtev se predaje u najbližoj filijali NSZ, prema mestu prebivališta ili poslednjeg zaposlenja. Oni koji to ne urade na vreme – rizikuju da ostanu bez prava.
Ova vrsta pomoći je privremena i ima za cilj da osobu “održi na nogama” dok ne pronađe novi posao. Nije reč o socijalnoj pomoći koja se dodeljuje svima u teškoj situaciji, već o naknadi onima koji su radili, doprinosili sistemu i sada imaju pravo da im sistem uzvrati podrškom.
Novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom tri meseca, ako ima staž osiguranja od jedne do pet godina, šest meseci ukoliko ima staž od pet do 15 godina, devet meseci za staž osiguranja od 15 do 25 godina i 12 meseci ukoliko je staž osiguranja duži od 25 godina.
Gde se prijaviti?
Prijavljivanje za nadoknade se vrši u Nacionalnoj službi za zapošljavanje , obavlja se lično, u organizacionim jedinicama NSZ, prema mestu prebivališta, odnosno mestu rada ili prestanka radnog odnosa, ako u tom mestu imate boravište.
Ovo pravo ostvaruje se u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, a po osnovu:
Pravo na novčanu naknadu ne može da ostvari zaposleni kome je radni odnos prestao njegovom voljom ili krivicom. Posle prestanka radnog odnosa iz ovog razloga potrebno je ponovo ostvariti minimalni staž osiguranja od 12 meseci neprekidno ili 12 meseci sa prekidima u poslednjih 18 meseci.
Osnovna dokumentacija za prijavljivanje:
Nezaposlenom pripada novčana naknada od prvog dana od dana prestanka obaveznog osiguranja, ako podnese zahtev Nacionalnoj službi za zapošljavanje u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa ili prestanka osiguranja. Nezaposlenom koji podnese zahtev po isteku roka od 30 dana, novčana naknada pripada od dana podnošenja zahteva. Pravo na novčanu naknadu nema nezaposleni koji podnese zahtev po isteku vremena za koje bi mu pravo na novčanu naknadu pripadalo.
Za one koji ne ispunjavaju uslove za novčanu naknadu sa biroa, ostaje mogućnost traženja socijalne pomoći kroz Centre za socijalni rad, ali i uključivanje u različite programe stručnog osposobljavanja i prekvalifikacija koje NSZ sprovodi.
Novčana naknada sa biroa nije poklon – to je privremena pomoć za one koji su ranije radili i sada traže posao. Ako ste ostali bez posla, važno je da se što pre prijavite u NSZ, prikupite potrebna dokumenta i poštujete procedure. U suprotnom, rizikujete da ostanete bez prava koje vam zakon omogućava.
The post Novčana naknada sa biroa – pomoć za nezaposlene, ali i odgovornost appeared first on Ozon Media.