Obrež, 22. maj 2025. — Povodom Međunarodnog dana biodiverziteta, Specijalni rezervat prirode „Obedska bara“ bio je mesto okupljanja stručnjaka, volontera i diplomata sa zajedničkim ciljem – očuvanje prirodnog bogatstva Srbije. U organizaciji Mladih istraživača Srbije i JP „Vojvodinašume“, ovom prilikom rezervat je posetila i ambasadorka Švedske u Srbiji, NJ.E. Šarlota Samelin.
Cilj događaja bio je ukazivanje na značaj očuvanja biološke raznovrsnosti i predstavljanje dosadašnjih rezultata saradnje između civilnog društva i institucija u zaštiti ovog jedinstvenog ekosistema. U vremenu kada priroda sve češće trpi posledice klimatskih promena i ljudske nebrige, ovakve inicijative postaju ključne za budućnost.
Ambasadorka Samelin je istakla da Obedska bara, kao jedan od najvrednijih močvarnih ekosistema u Srbiji, ima neprocenjivu vrednost, ne samo za prirodni svet već i za buduće generacije. „Švedska je ponosna što podržava ovakve napore u Srbiji, naročito kroz saradnju sa organizacijama poput Mladih istraživača Srbije“, poručila je Samelin.
Obedska bara, jedno od najstarijih zaštićenih područja na svetu, administrativno je zaštićena još 1874. godine. U njenom kompleksnom sistemu bara, močvara, vlažnih livada i šuma, obitava veliki broj ugroženih i retkih biljnih i životinjskih vrsta.
„Kroz skoro 50 godina rada, naš cilj je bio da prirodu štitimo ne samo naukom i propisima, već i volonterskim radom, edukacijom i povezivanjem ljudi“, izjavila je Tanja Petrović, izvršna direktorka Mladih istraživača Srbije. „Zahvalni smo što su Švedska i EU prepoznale važnost pristupa koji kombinuje učešće lokalne zajednice, volontiranje i konkretne mere zaštite.“
Kroz projekat „Povratak ibisa“, realizovan u saradnji sa JP „Vojvodinašume“, Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode i opštinom Pećinci, očišćeno je više od 100 hektara vlažnih livada. Rezultat: povratak ptica koje se godinama nisu gnezdile na ovom području – uključujući i simboličan povratak ibisa 2016. godine, posle više od pola veka. Osim toga, obnovljena staništa podržavaju mrest riba, razvoj vodozemaca i očuvanje biljnog sveta.
Zahvaljujući stranim i domaćim volonterima, Obedska bara je postala i međunarodno prepoznat lokalitet – primer uspešne sinergije između nauke, prirode i lokalne zajednice.
Obnova Obedske bare deo je šireg okvira aktivnosti u okviru inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, koju sprovodi UNDP uz podršku Evropske unije i Švedske.
Poruka sa Obedske bare bila je jasna: očuvanje prirode nije samo zadatak institucija, već i svih nas. Samo kroz saradnju i zajednički rad možemo obezbediti zdraviju i održiviju budućnost.
The post Mladi istraživači Srbije obeležili Međunarodni dan biodiverziteta na Obedskoj bari: Saradnjom do očuvanja prirode appeared first on Ozon Media.