Dug prema banci zastareva posle 10 godina – ali samo ako ne priznate dug
Ozon Media

Dug ne nestaje sam od sebe: Građani moraju sami da se pozovu na zastarelost

U Srbiji mnogi građani i dalje žive u zabludi da dugovi prema bankama jednostavno „nestaju“ posle izvesnog vremena. Međutim, prava istina je da dug zastareva tek kada dužnik na to izričito ukaže, a to se ne dešava automatski.

Prema Zakonu o obligacionim odnosima, dug prema banci zastareva u roku od deset godina od dana kada je dospeo na naplatu, ukoliko u međuvremenu banka ne pokrene postupak. Ali, čak i u tom slučaju – zastarelost ne priznaje sud po službenoj dužnosti, već dužnik mora sam da podnese prigovor na zastarelost. U suprotnom, dug ostaje aktivan.

Priznanje duga – čak i nesvesno

Važno je znati da bilo koja uplata, pa i simbolična, poništava zastarelost. Dakle, ako uplatite makar jedan dinar – to se tretira kao priznanje duga i zastarelost počinje da teče ispočetka. Ovo je važno za građane koji iz neznanja pokušaju da „smire“ banku delimičnom uplatom, a zapravo se vraćaju korak unazad u pravnom postupku.

Šta se dešava kada dužnik premine?

Pitanje nasledstva otvara još jednu važnu temu. Ako preminuli dužnik ima žiranta, ili sam nekome bio žirant, obaveze ne prestaju. Naslednici koji prihvate nasledstvo automatski prihvataju i obaveze – uključujući i one koje potiču iz garancija za tuđe kredite.

Međutim, zakon propisuje da naslednici odgovaraju samo do visine vrednosti nasleđene imovine. Drugim rečima, ukoliko niste nasledili ništa – ne snosite ni dug. Ako ste nasledili imovinu u vrednosti od, recimo, 1.000 evra, dug ne može da pređe taj iznos.

Prema Zakonu o obligacionim odnosima, član 371, opšti rok zastarelosti je 10 godina, osim ako zakonom nije drugačije određeno. Član 360 dodatno precizira da sud ne vodi računa o zastarelosti sam od sebe – dužnik je taj koji mora uložiti prigovor. Ukoliko banka pokrene tužbu i sud donese pravosnažnu presudu, novi rok zastarelosti počinje teći od dana presude i traje opet 10 godina. Ali, ako ste dužniku priznali dug – makar simboličnom uplatom – prema članu 368 Zakona, zastarelost se prekida. Time započinje novi desetogodišnji rok.

Koliko dugova uopšte zastareva?

Zakon o obligacionim odnosima prepoznaje različite rokove zastarelosti:

  • Komunalije, telefon, kablovska TV i poštanske usluge – 1 godina.
  • Kazne za parkiranje – 1 godina.
  • Poreske obaveze – 5 godina.
  • Bankarski dugovi – 10 godina (osim ako je pokrenut sudski postupak, tada 10 godina od pravosnažne presude).

Bitno je znati da opomene koje korisnici usluga dobijaju ne prekidaju tok zastarelosti. Da bi se zastarelost prekinula, potrebno je da poverilac tuži dužnika ili da dužnik na neki način prizna dug – reprogramom, delimičnom uplatom ili potpisivanjem aneksa.

Pravo postoji – ali morate ga tražiti

Iako zakon daje mogućnost da se građani zaštite od starih dugova, odgovornost je na njima da prepoznaju trenutak kada zastarelost nastupa. Ako niste sigurni da li je vaš dug zastareo, najbolje je da se obratite advokatu ili pravnoj službi i zatražite proveru.

Dugovi, kažu pravnici, ne nestaju – ali mogu postati nevažeći ako znate svoja prava i ako ih iskoristite na vreme.

The post Dug prema banci zastareva posle 10 godina – ali samo ako ne priznate dug appeared first on Ozon Media.

.. nastavite čitanje ...