Najčešći razlog odlaska preko granice iz Srema i Mačve nije kafa ili ćevapi – već gorivo. Cena goriva u Bosni i Hercegovini trenutno se kreće oko 130 dinara po litru, što je znatno povoljnije u odnosu na cene u Srbiji, čak i u periodima „pojeftinjenja“. Upravo to motiviše mnoge da vikendom pređu granicu – a kad su već tamo, usput se pazari i po povoljnijim cenama.
Granični prelazi poput Rače, Badovinaca, ali i Pavlovića mosta, postaju redovne rute kupovine, naročito subotom kada nema teretnog saobraćaja, pa je prelazak brz i bez gužvi.
„U Bosni kupujemo meso, cigarete, kafu, torte, pa čak i pivo“, kaže jedan Mitrovčanin koji redovno ide u Bijeljinu. Prema njegovim rečima, razlike u cenama su značajne:
„Ako svake subote potrošiš po 200 evra, četvrta ti dođe besplatno – jer uštediš oko 25% u odnosu na cene kod nas“, objašnjava sagovornik.
Pored goriva, i ugostiteljske usluge su znatno jeftinije. „Kafa i sok za dvoje u kafiću – 2 evra. Ćevapi u lepinji – 2,5 evra. Za dvoje: kafa, sok i ćevapi – 9 evra“, kaže naš sagovornik.
Dodaje i zanimljiv detalj:
„Ako svake subote potrošiš po 200 evra, četvrta ti dođe besplatno – jer uštediš oko 25% u odnosu na cene kod nas.“
Ipak, tu „uštedu“ ne koristi da bi kupio više stvari:
„Ne trošim ja to na još jednu kupovinu – odemo negde na večeru, kafa sa porodicom, da se malo družimo.“
Jedan od najčešće korišćenih prelaza jeste Pavlovića most, koji povezuje Sremsku Raču (kod Badovinaca) i Bijeljinu. Prelazak se naplaćuje – trenutno oko 200 dinara po pravcu (zavisi od vrste vozila). Ipak, vozači kažu da se prelazak isplati, jer je brz, bez gužvi, i idealan za vikend kupovinu.
Najčešće destinacije su tržni centri Bingo, Tropico, a od pijaca – poznata Arizona u Brčko distriktu. „Na Arizoni se može naći sve – od italijanske do turske i kineske robe. Kod nas moraš čekati akciju da bi platio kao što je u Bosni svakodnevna cena“, navodi sagovornik.
Tamo se, kako kaže, kupuju i suhomesnati proizvodi: suva panceta, goveđa i livanjska pršuta, po cenama i do 30% nižim nego kod nas.
I odeća je deo šoping liste. „Jedan isti tepih u Srbiji košta 200 evra, a u Bosni 100. Sve za kuću je tamo povoljnije – i hemija, i posuđe, i posteljina“, kaže sugrađanin, dodajući da nije u pitanju samo ušteda, već i uživanje u šopingu.
Putnička vozila vikendom brzo prelaze granicu. „Na granici se čeka 5 minuta, subotom kamioni ne prelaze i sve ide glatko“, kaže naš sagovornik.
Zakon dozvoljava da se određene količine robe za ličnu upotrebu prenesu bez carine, a iskusni kupci znaju kako da se „uklope“ – „lepo u kesu“, kroz osmeh kaže jedan Mitrovčanin.
Bilo da je u pitanju ušteda na gorivu, mesu ili pivu, ili samo želja za promenom i opuštenim šopingom – odlazak preko granice postao je deo vikend rutine mnogih Mitrovčana.
The post Kupovina preko granice: Cena, kvalitet ili navika? appeared first on Ozon Media.