Biblioteka koja čuva milenijume: Kako je Šid spojio knjigu i arheologiju
Ozon Media

Šid – U vremenu kada se mnoge javne ustanove bore za opstanak i publiku, Narodna biblioteka „Simeon Piščević“ u Šidu pokazala je da kulturne institucije ne moraju da biraju između tradicije i inovacije – mogu imati i jedno i drugo. Dok se u mnogim mestima biblioteke svode na čitaonice, Šid je otišao korak dalje: postao je čuvar arheološkog blaga starog više od tri i po hiljade godina.

Godine 2014. jedna neuobičajena odluka promenila je kulturni pejzaž opštine – Zavičajna arheološka zbirka „Gradina na Bosutu“ pripojena je Narodnoj biblioteci. Iako tada bez adekvatnih uslova za čuvanje i izlaganje predmeta, biblioteka je imala nešto važnije – viziju.

– Novo doba donosi nova razmišljanja. Kultura mora da se otvori prema ljudima i zajednici. Spoj biblioteke i muzejske zbirke daje novu vrednost i privlači širu publiku – kaže Slavica Varničić, direktorka biblioteke.

Zbirka broji 5.418 predmeta pronađenih tokom arheoloških istraživanja lokaliteta Gradina na Bosutu, jednog od najznačajnijih praistorijskih utvrđenja u Vojvodini. Ovi predmeti decenijama su čekali da izađu iz zaborava, a zahvaljujući partnerstvu sa Narodnim muzejom iz Beograda, zbirka je stručno obrađena, razvrstana i digitalizovana.

Zahvaljujući podršci Ministarstva kulture, Opštine Šid i programu „Gradovi u fokusu“, biblioteka je dograđena i opremljena kako bi se deo prostora pretvorio u stalnu postavku. U godini kada je ova ustanova obeležila 175 godina od prvog čitališta u Šidu, 12. novembra 2024. svečano je otvorena i Zavičajna arheološka zbirka.

Ova neobična simbioza muzeja i biblioteke otvara vrata novim modelima kulturnog turizma, celoživotnog učenja i promocije lokalnog identiteta. Šid je pokazao da kulturne institucije ne moraju biti zatvoreni sistemi – one mogu i treba da sarađuju, rastu i zajedno čuvaju ono što nas oblikuje kroz vekove.

U zemlji bogatoj istorijom, ali često siromašnoj infrastrukturom i vizijom, primer Narodne biblioteke iz Šida može poslužiti kao inspiracija drugima: ne moraš biti veliki da bi bio važan – ali moraš biti hrabar da bi bio drugačiji.

„Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Opštine Šid. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.“

The post Biblioteka koja čuva milenijume: Kako je Šid spojio knjigu i arheologiju appeared first on Ozon Media.

.. nastavite čitanje ...