Od 15. oktobra 2025. godine, banke u Srbiji su u obavezi da građanima koji imaju finansijske teškoće omoguće lakšu otplatu kredita – prema Odluci Narodne banke Srbije (NBS) o olakšicama u otplati kredita.
Ove olakšice se ne odnose na sve korisnike, već samo na one koji mogu dokazati da su zapali u teške životne okolnosti koje utiču na njihovu sposobnost da redovno otplaćuju kredit.
Prema Odluci NBS, banka može da odobri olakšice korisnicima koji dokažu da su pogođeni sledećim okolnostima:
Banke su dužne da svaku situaciju razmotre pojedinačno i da, u roku od 30 dana, donesu odluku o zahtevu.
Ako banka zahtev odbije, klijent može u roku od 10 dana da podnese prigovor Komisiji za olakšice u okviru banke. Komisija donosi konačnu odluku u roku od 30 dana.
Zahtev se može predati:
Uz zahtev je neophodno priložiti dokaze o promeni finansijskog stanja — potvrdu o gubitku posla, lekarsku dokumentaciju, izvod o smanjenim prihodima i slične dokaze.
Do donošenja konačne odluke banka ne može raskinuti ugovor niti proglasiti ceo kredit dospelim.
Prema Odluci NBS, moguće olakšice uključuju:
Finansijski savetnici ističu da građani treba pažljivo da procene koju opciju biraju — jer, iako mesečna rata može biti manja, produženje roka otplate znači i veću ukupnu kamatu.
Prema procenama NBS, oko 2% građana u Srbiji ima poteškoće u redovnoj otplati kredita, što je ispod proseka regiona.
Takođe, od 15. oktobra uvedena je dodatna mera – zaposleni i penzioneri sa primanjima do 100.000 dinara mogu refinansirati postojeće kredite uz nižu kamatnu stopu od 7,5%, umesto komercijalne od 10,5%.
NBS će pratiti sprovođenje ove odluke i kvartalno primati izveštaje od banaka o svim odobrenim i odbijenim zahtevima za olakšice.
Prvi izveštaj banke će dostaviti do 15. aprila 2026. godine.
Izvor: Narodna banka Srbije / Odluka o olakšicama u otplati kredita (Sl. glasnik RS, 2025)
PROČITAJ JOŠ NA OZON.RS
• Banke od danas moraju da omoguće olakšice za otplatu kredita — ali ne svim građanima Ozon Media
• Od srede banke dužne da ponude olakšice građanima koji teško otplaćuju kredite Ozon Media
• Kakve olakšice banke moraju da ponude dužnicima u otplati kredita Ozon Media
• NBS: Banke moraju da ponude olakšice dužnicima pre prinudne naplate duga Ozon Media
• Sve banke u obavezi da ponude kredite po nižim kamatama Ozon Media
• Usvojen zakon o stambenim kreditima za mlade Ozon Media
• NBS objavila spisak: Pogledajte koje banke nude najjeftinije kredite građanima Ozon Media
The post Olakšice u otplati kredita: Ko ima pravo i kako ih dobiti od banaka appeared first on Ozon Media.