Sremska Mitrovica – Od ukupno 78 sudija sa teritorije Srema koji su imali pravo glasa, njih 76 učestvovalo je u izboru novih članova Visokog saveta sudstva, tela koje ima ključnu ulogu u izboru, napredovanju i disciplinskoj odgovornosti sudija u Srbiji. Ovakav odziv pokazuje visok stepen uključenosti pravosuđa u regionu u proces koji se smatra jednim od najvažnijih koraka u reformi pravosuđa tokom 2026. godine.
Iako se izbor članova Visokog saveta sudstva često posmatra kao tema od interesa pre svega za pravnu struku, njegov ishod direktno utiče na brzinu sudskih postupaka, nezavisnost sudija i efikasnost rešavanja predmeta koji godinama opterećuju sudove širom zemlje.
Ovi izbori deo su šireg procesa koji će tokom 2026. godine značajno uticati na funkcionisanje sudova, nezavisnost sudstva i brzinu rešavanja sudskih predmeta, zbog čega se pažnja javnosti ne zadržava samo na brojevima, već i na samoj strukturi i posledicama izbora.

Na području Srema glasale su sudije iz gotovo svih nivoa sudske vlasti. U proces su bili uključeni:
U Sremu formalno postoji pet osnovnih sudskih jedinica – u Sremskoj Mitrovici, Rumi, Šidu i Staroj Pazovi, dok je Inđija sudska jedinica Osnovnog suda u Staroj Pazovi. Kada je reč o prekršajnim sudovima, svi sudije sa teritorije Srema učestvovali su u glasanju, uz tek dva opravdana izostanka.
Visoki savet sudstva (VSS) ima ukupno 11 članova. Od tog broja:
Na jučerašnjim izborima birano je pet novih članova iz reda sudija, što ovaj proces čini jednim od najznačajnijih događaja u pravosuđu ove godine.
Pravo glasa na nivou cele Srbije imale su 2.654 sudije, a prema dostupnim podacima, izlaznost je bila oko 93 odsto, što dodatno potvrđuje ozbiljnost i važnost ovog izbornog ciklusa.
Iako izbor članova VSS-a može delovati kao tema rezervisana za pravne krugove, njegove posledice direktno se tiču građana. Visoki savet sudstva odlučuje o:
U praksi, to znači da od sastava VSS-a zavisi da li će sudski postupci biti brži, da li će se smanjiti broj predmeta koji godinama stoje nerešeni, kao i da li će sudije imati veći stepen profesionalne i institucionalne nezavisnosti.
Visoka izlaznost sudija u Sremu pokazuje da unutar sistema postoji svest o značaju ovih izbora. Ostaje da se vidi da li će rezultati tog procesa doneti ono što građani najviše očekuju – pravdu koja stiže na vreme.
The post Od 78 sudija u Sremu, glasalo 76: Kako je region učestvovao u izboru članova Visokog saveta sudstva appeared first on Ozon Media.