Srbija se sve više suočava sa nedostatkom nastavnog kadra u osnovnim i srednjim školama, posebno kada je reč o predmetima poput matematike, fizike, hemije i biologije.
Zbog toga je Dejan Vuk Stanković najavio mogućnost da određena nastavnična zanimanja dobiju status deficitarnog kadra, što bi moglo da donese i veće plate zaposlenima u prosveti.
Kako je naveo ministar, plan je da se nastavničke profesije u oblastima:
proglase deficitarnim zanimanjima.
„Ministarstvo će pokušati da nastavnička zvanja u oblasti matematike, fizike, hemije, geografije, biologije tretiramo kao deficitarna zvanja. To bi dovelo do korekcije koeficijenta i mogućnosti da ljudi koji se opredele za taj poziv imaju veće zarade“, rekao je ministar prosvete, Dejan Vuk Stanković, piše Euronews
„To bi dovelo do korekcije koeficijenta i mogućnosti da ljudi koji se opredele za taj poziv imaju veće zarade“, izjavio je Stanković.
U Ministarstvu prosvete smatraju da su upravo niska primanja jedan od glavnih razloga zbog kojih mladi profesori napuštaju škole ili se uopšte ne odlučuju za rad u prosveti.
Koliki je problem nedostatka kadra pokazuje i evidencija Nacionalna služba za zapošljavanje.
Prema podacima za mart ove godine:
Škole širom Srbije već godinama imaju problem da pronađu profesore prirodnih nauka, naročito u manjim sredinama.
Zbog manjka kadra, iz Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije ranije je predloženo i privremeno angažovanje penzionisanih nastavnika.
Ideja je da se na taj način premosti problem nedostatka profesora dok se ne poveća interesovanje mladih za nastavničke smerove na fakultetima.
Prema poslednjim podacima:
Za poređenje:
Ukoliko bi deo nastavničkih profesija dobio status deficitarnog zanimanja, škole bi u narednim godinama mogle lakše da pronađu kadar za predmete koji trenutno predstavljaju najveći problem.
To bi moglo da znači:
The post Nastavnici matematike i fizike mogli bi da dobiju veće plate: Ministarstvo predlaže status deficitarnog zanimanja appeared first on Ozon Media.