Na kragujevačkom Đačkom trgu u nedelju 17. maja je održana tribina o značaju Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici (UPKM) i o progonu srpskih obrazovnih institucija na Kosovu. Na tribini je pročitan proglas studenata UPKM koji su potom Studenti u blokad preuzeli kao svoj zvanični stav i objavili ga na zvaničnom nalogu kao Memorandum o Kosovu i Metohiji, što je izazvalo odmah ogromnu pažnju političke javnosti.