Pre tačno 40 godina, 1986. godine, u javnost je „procureo“ tekst Memoranduma Srpske akademije nauka i umetnosti, koji se u tumačenju najvećeg dela intelektuelne javnosti bivše Jugoslavije shvatao kao nacionalistički i nasilnički prikaz namera aktuelne srpske „elite“ i dela srpskih intelektualaca, koji su tim tekstom izrazili pozicije srpskog nacionalizma, odnosno buduće prelamanje pitanja Kosova kroz neopravdane tvrdnje o ugroženosti Srba.