Objavljeno: Sreda, 3. jun 2026. 06:31:00
Tokom prvog Zalivskog rata 1991. godine, iračke trupe koje su okupirale Kuvajt namerno su otvorile ventile na naftnim tankerima, terminalima i jednoj rafineriji, čime su milioni barela sirove nafte završili u Persijskom zalivu. To je bio očajnički pokušaj da se spreči amfibijsko iskrcavanje snaga predvođenih Amerikom. Sadam Husein, irački diktator, potom je naredio svojim vojnicima da zapale stotine obližnjih naftnih bušotina.