Beograd, 4. mart 2025. – Nedavno je objavljena nova knjiga poznatog istoričara Milana Igrutinovića pod nazivom „Jugoslovensko-američki ekonomski odnosi 1945-1971“, u izdanju Arhipelaga koja detaljno osvetljava ekonomske veze između Jugoslavije i SAD od završetka Drugog svetskog rata pa sve do početka sedamdesetih godina prošlog veka.

Igrutinović, doktor istorijskih nauka i naučni saradnik Instituta za evropske studije u Beogradu, u ovoj studiji posebno analizira period u kojem su jugoslovensko-američki odnosi prolazili kroz različite faze – od hladnoratovskih tenzija, preko raskida odnosa Jugoslavije i SSSR-a, do uspostavljanja programa ekonomske pomoći američke vlade poput „Hrana za mir“ i kasnijeg formiranja agencije USAID.
Studija otkriva kako su programi ekonomske pomoći uticali na oblikovanje privredne politike Jugoslavije, kao i na samu prirodu bilateralnih odnosa dve zemlje. Kroz analizu trgovinskih bilansa, Igrutinović ističe kontinuirani rast robne razmene, ne samo u obimu već i u raznovrsnosti proizvoda i usluga. Autor ukazuje da je razvoj ekonomske saradnje dve zemlje pomogao Jugoslaviji da prebrodi brojne izazove i smanji potencijalno negativne posledice prestanka američke direktne pomoći.
Milan Igrutinović, rođen 1981. godine u Šapcu, doktor je istorijskih nauka čija su istraživanja usmerena ka međunarodnim odnosima i ekonomskoj diplomatiji. Trenutno radi kao naučni saradnik Instituta za evropske studije u Beogradu, glavni je urednik Srpske revije za evropske studije i član uredništva časopisa Međunarodni problemi.
Knjiga je namenjena ne samo istoričarima već i široj publici koja želi bolje da razume povezanost ekonomije i politike u dinamičnom periodu hladnoratovskih odnosa.
Ostavite komentar